Resmin üzerinde dolaşınDaha büyük göster

 

Deniz Fasulyesi


 

Ürün Özellikleri

Ege kıyılarında denize yakın tuzlu suyla yakın temasta olan yerlerde yetişen aromatik bitkilerden biri de deniz fasulyesidir. Genellikle deniz börülcesi ile yakın alanlarda görülürler. Bilmeyenler için çalı diye geçilecek bu bitkiyi iyi tanımazı tavsiye ederim.

Deniz börülcesi ve kaya koruğundan daha farklıdır. Deniz börülcesi özellikle balık yanında meze; kaya koruğu ise özellikle turşu halinde ve yoğun aromasından dolayı salatalarda aroma artırıcı veya rakı mezesi olmak için bire bir biçilmiş kaftandırlar. Oysa deniz fasulyesi daha diri yapısı, hafif ve farklı aroması ile yemeklerin yanında salata olarak tüketilmek için süper bir bitki. İster makarna isterseniz de et yanında zevkle tüketebilirsiniz. Kaynar suya atarak haşlayın ve sarımsak limon ve zeytinyağı ile sosunuzu üzerinde gezdirerek servis yapın. Renklendirmek için üzerine domates ekleyebilirsiniz.Ama sadece klasik soslada zevkle tüketilebilir.Bu lezzeti tanımadan geçmemenizi tavsiye ederim.Turşusunuda hazırlayabilirsiniz ancak bu bitkide içerisinde tuz içerdiğinden salamurasını tuz ya hiçkullanmadan yada çok az ilave ederek sirke limon tuzu ve sarımsak ile hazırlamanızı tavsiye ederim turşunuzu.Böylece bu lezzetten kışında mahrum kalmazsınız.Ayrıca Cunda'da haşlanmış deniz fasulyesi ile yapılan mücverleride fırsat bulursanız tatmadan geçmeyiniz.

Ürün Faydaları


Yemek Tarifleri

Deniz Fasulyesi Salatası

Malzemeler:
1 demet deniz fasulyesi
1 adet orta boy domates
2 diş sarımsak
zeytinyağı
haşlamak için su
yarım limon

Yapılışı:
1. Deniz fasulyelerini yıkayıp eğer varsa köklerini kesin. Geniş bir tencerede 2 litre suyu kaynatın ve fasulyeleri suya atarak 10-12 dakika kadar haşlayın.
2. Pişen deniz fasulyelerini kevgir yardımıyla tencereden alarak süzülmeye bırakın. (renginin yeşil kalmasını istiyorsanız süzer süzmez soğuk suya atın)
3. Domateslerin çekirdeklerin alın, doğradıktan sonra fasulyelere katın.
4. Zeytinyağını dövülmüş sarımsak ve limon suyu ile karıştırarak salata sosunu hazırlayın.
5. Haşladığınız deniz fasulyelerini sos ile karıştırarak servis yapın.

Kullanım Şekli

Kullanım şekli

 

Mail Adresi: info@otsepeti.net Adres Telefon Fax
İletişim |© 2012 otsepeti.net Bütün hakları saklıdır. | Web Tasarım Keops Ajans