Resmin üzerinde dolaşınDaha büyük göster

 

Radika


 

Ürün Özellikleri

Yöresel adları: Arslandişi

Her tür toprakta yetişebilir. Bahçe çimlerinin arasında bile görülebilir. Uzun yapraklar rozet biçiminde, hemen toprağın üstünde toplanmıştır, kenarları derin loplu ve dişlidir. İçi boş olan uzun sapın ucunda sarı bir çiçeği vardır. Çiçek solduğunda, yerine oluşan tohum başağı, beyaz ve yuvarlak bir tüy topunu andırır. Mart-mayıs aylarında çiçeklenir. Sap ve yaprakların hafif acımsı bir tadı vardır.

Bileşim: Vitaminler, acı maddeler, triterpen, sterol, carotin, flavon, tanen, mineraller(bolca kalsiyum), uçucu yağlar, inulin.

Toplama ve hazırlama: Nisan-mayıs aylarında, köküyle birlikte çıkarılır. Gölgelik ve havadar bir yere asılarak kurutulur. Daha sonra, kök ve yapraklar ince kıyılarak kullanıma hazırlanır. Ama o her mevsimde taze olarak da toplanarak, salatalarda kullanılır.

Ürün Faydaları

Radika bitkisi bol miktarda C vitamini içerir.

Kanser ve kalp krizi gibi ağır hastalıkların önlenmesinde ve risklerinin azalmasında oldukça etkilidir.

Böbreklerin ve karaciğerin çalışmasını düzenler.

Vücuda güç katar.

Romatizma ve gut hastalarının tedavisinde oldukça faydalıdır.

Şeker hastalıklarınada iyi gelmektedir.

Yemek Tarifleri

Radika Salatası

Malzemeler:
Yarım kg radika ,
1 limonun suyu,
1 çay kaşığı tuz,
4-5 diş sarımsak,
Yarım çay bardağı sızma zeytinyağı,

Yapılışı:
Radikalar bol suda iyice yıkanır. Köklerinden ayrılır, 5-6 cm uzunluğunda parçalara ayrılır. Kaynayan tuzlu suda haşlanır, süzülür. Servis tabağına alınır. Sarımsak tuz ile ezilir, limon suyu ve zeytin yağı ilave edilir, karıştırılır. Servis tabağına alınan radika soğuduktan sonra, üzerine sarımsaklı sosun tamamı gezdirilerek dökülür.

Kullanım Şekli

Radika, genel anlamda böbreklerin ve karaciğerin çalışma kapasitesini fevkalade yükseltir.Uzmanlarında deyişine göre hindaba ve marul salata yapımında unutulmaması gereken en önemli gıdalardır.

 

Mail Adresi: info@otsepeti.net Adres Telefon Fax
İletişim |© 2012 otsepeti.net Bütün hakları saklıdır. | Web Tasarım Keops Ajans